Bridge House Independent School

Staff

 

Management Team
Head Teacher/Designated Safeguarding Lead Clare Hiom
Deputy Head Teacher/Deputy DSL (Primary School) Holly Barrett
Deputy Head Jacky Gray

 

 

Senior Leadership Team

Assistant Head Teacher 

James Wright 

Assistant Head Teacher/Deputy DSL (Upper School)

Lauren Frost

Pastoral Manager

Amy Maskell

Data Manager and Attendance Lead

Natalie Grant

 

Curriculum Lead

Faculty Lead

Lewis Smith/Stacy Smith/Zoe Harding  

Teaching Staff
SENCO and Designated Teacher for Children In Care Sarah Halls-Dally
Secondary School
Maths Teacher Charles Bedford/James Parker
English Teacher Kelly Myciuk/Kerri Griffin
Science Teacher Nicholas Hughes
STEM Teacher Brett Chapman
PE Teacher Steven Green/Nicholas Hughes
Food Technology Teacher Debbie Kelsey
Humanities Teacher Maxwell Foster
Art and Design Teacher Warwick Eade/Brett Chapman
ICT Teacher Roberto Pires
DT Teacher Warwick Eade 
Interventions Teacher Stacy Smith
Music The Rock Bus
Cover Supervisor Lauren Thornalley
Primary School 
Class Teacher Michala Allen
Class Teacher Molly Clarke
Class Teacher  Zoe Harding 
Class Teacher/Mental Health Lead Sara Kennedy
Class Teacher Holly Kitchen 
Class Teacher Chris Lee
Class Teacher  Kim Powell
Class Teacher Christina Rose
Class Teacher Lewis Smith
Pastoral Team
Pastoral Manager Amy Maskell
Pastoral Mentor Joseph Butler
Pastoral Mentor Brian Clipsham
Pastoral Mentor (Team Lead) Christina Coffer
Pastoral Mentor Jack Gavaghan 
Pastoral Mentor  Hannah Hodson
Pastoral Mentor Aaron Hunt 
Pastoral Mentor (Team Lead) Glenis King
Pastoral Mentor Kia McLarnon 
Pastoral Mentor  Rosie Nicholls
Pastoral Mentor  Heather Palmer
Pastoral Mentor (Team Lead) Kieran Rodgers
Pastoral Mentor Cherise Tarrant 
Pastoral Mentor Debbie Wardle

 

 

Learning Support Assistant 
Upper school Nikita Carratt
Upper school Jordan Ginders
Upper school  Debbie Hitchman
Upper school  Darren Pickles
Upper school Jasmine White 
Middle school Chloe Churnside
Middle school Keith Davis
Middle school Rachel Gilley
Middle school Natalie Locke
Middle school Julie Plant
Middle school Jack Skinner
Primary school Natasha Berg
Primary school Lilly Dixon 
Primary school Holly Johnson
Primary school Joe Parla
Primary school Louise Polydore
Primary school Megan Rutty
Primary school Nicole Smith
Primary school Kathryn Weatherley

 

 

Support Staff
Family Support Lead/Deputy DSL Nicky Jones 
School Administrator Mandy Bright
School Administrator Amba Stones-Blackman  
School Cook in Charge (Middle school) Robert Findlater
School Cook (Upper school) Doreen Stanney 
School Cook (Primary school) Vicky Robson
Cleaner (Secondary) Paul Steadman
Cleaner (Primary)  Jennie Sellers